Talianska štúdia Covid: „Na infekcie a úmrtnosť majú vplyv jemné častice a nie všeobecne znečistenie.“

Proteín, ktorý chráni telo pred poškodením jemným prachom (PM2,5), je rovnaký, ktorý podporuje škodlivé pôsobenie Sars Cov-2. Toto je štúdia, ktorú vykonal Mauro Minelli, imunológ a hosťujúci profesor klinickej imunológie na Univerzite európskych štúdií „J.Monnet“, s Dr. Antonella Mattei, výskumnou pracovníčkou v lekárskej štatistike na Katedre vied o živej prírode a Životné prostredie univerzity v L'Aquile. Štúdia v skutočnosti tvrdí, že znečistenie ovzdušia sa všeobecne nepokladá za jednu z príčin väčšieho výskytu infekcií na svetovú populáciu, ale za účinky vystavenia ľudí účinkom PM2,5, čo je zmes jemných častíc produkovaných priemyselnými odvetviami.  Vozidlá a iné zdroje s časticami s priemerom menším alebo rovným 2,5 mikrónu, t. j. tisíciny milimetra.



Práca Minelliho a Matteiho prehĺbila asociačné spojenie medzi mierami výskytu látky Covid-19 a dvoma látkami znečisťujúcimi životné prostredie. predstavovali okrem PM2,5 aj oxid dusičitý (NO2), súvisiaci s dvoma ďalšími faktormi: indexom staroby a hustotou obyvateľstva. „Videli sme - vysvetlil Minelli pre ilfattoquotidiano.it -, že expozícia zvyšuje mieru výskytu Covidu o 2,79 pacientov na 10 tisíc ľudí, ak sa koncentrácia PM2,5 zvýši o jeden mikrogram na meter kubický vzduchu, a 1,24 chorého na 10 000 ľudí, ak sa koncentrácia NO2 zvýši o jeden mikrogram na meter kubický vzduchu “.

Cieľom štúdie je preto zdôrazniť, ako je zdravotná pohotovosť úzko spojená s konkrétnou „ekologickou dynamikou“. V skutočnosti, keď je naše telo vystavené PM2,5 po dlhú dobu, vytvorí si proteín nazývaný „ACE2“, ktorý sa bude brániť pred týmto prachom, ale tento proteín sa stane pascou: „ACE2 - objasňuje Minelli - sa stane akýmsi zámkom vírusu a predovšetkým pre jeho škodlivé pôsobenie na organizmus “. Táto práca by vysvetlila vysokú mieru incidencie a potom aj úmrtnosti na Covid-19 v severných regiónoch v porovnaní s regiónmi v strede-juh. „Na potvrdenie tohto - dodáva imunológ - by stačilo analyzovať údaje v Tarante a jeho provincii, ktorá je notoricky známa ako jedna z najviac znečistených v Taliansku. Tá však už roky nezaznamenáva významnú hladinu PM2,5 zistenú riadiacimi jednotkami Arpa.


Od 3. novembra 2020 bolo Taranto predposlednou provinciou Apúlia s mierou výskytu Covid-19, nasledovanou iba provinciou Lecce. “ Podľa Minelliho je preto všeobecné rozprávanie o smogu alebo znečistení nesprávne alebo prinajmenšom príliš všeobecné a preto zavádzajúce. Štúdia, ktorú zverejnil International Journal of Environmental Research and Public Health, uvádza, že „u jednotlivcov trvale vystavených strednej alebo vysokej hladine PM2,5 sa vďaka vysokej expresii ACE2 vytvára akási automatická ochrana proti pľúcnemu zápalu vyvolanému od PM2,5 pre smrtiace chemické zloženie tejto zmesi mikropolutantov. Táto osobitosť však nemusí byť celkom užitočná a výhodná v prípade ako je Covid-19. Vírus zodpovedný za túto chorobu používa ACE2 ako bunkový internalizačný receptor. Preto je ACE2 „zámkom“, prostredníctvom ktorého Covid „klame“ ľudskú bunku, preniká do nej, infikuje ju a následne spúšťa celý patologický proces, ktorý charakterizuje klinický obraz “. K tomu je potrebné dodať, že „jednotlivé rozdiely týkajúce sa distribúcie a funkčnosti ACE2 by mohli aspoň čiastočne vysvetliť odlišnú entitu symptomatologických obrazov, ktoré postihnuté subjekty rôzne vyjadrujú.

Napríklad u detí sa vyslovila hypotéza, že ich nižšia zraniteľnosť v porovnaní s novým koronavírusom je spôsobená práve tým, že receptory ACE2 nemusia byť tak vyvinuté alebo môžu mať inú konformáciu ako u dospelých. A to by sťažilo spojenie medzi špičkou vírusu a vstupným zámkom v bunkách “. Stručne povedané, dôvod, prečo sú Lombardsko a Benátsko najviac postihnutými oblasťami, je podľa štúdie spôsobený tým, že tieto oblasti „sú masívnejšie a chronickejšie vystavené vysokým hladinám PM2,5, čo si vyžaduje zvýšené vyjadrenie ACE2 v pľúcach “, čo spôsobuje„ vysokú mieru incidencie a potom aj úmrtnosti “. A potom, najmä v Lombardii, je hustota obyvateľstva veľmi vysoká, čo je ďalší faktor skúmaný v štúdii.

Na záver Minelli položil otázku: „Od marca do mája sa v Taliansku, rovnako ako vo väčšine sveta, sa všetko zastavilo. Nebola tam skoro žiadna automobilová doprava. Autá, lode, lietadlá boli úplne zastavené. Odvetvia sa zastavili. Miera emisií rôznych znečisťujúcich látok, samozrejme vrátane PM2,5 a oxidu dusičitého, sa zrútila, čo dokumentujú správy z výskumného programu súvisiaceho s vypustením európskeho satelitu Copernicus Sentinel-5P. A hneď na začiatku leta sme zaznamenali výrazné zníženie počtu prípadov Covid. Potom po Lockdowne sme všetko znovu otvorili a v dôsledku toho sa úrovne znečistenia začali opäť zvyšovať. Bola druhá vlna skutočne spôsobená znovuotvorením klubov, škôl a iných miest? Alebo - uzavrel Minelli - neschopnosť zablokovať nový pokrok vírusu, ktorý odoláva farebnosti oblastí a všeobecnému použitiu masiek a ochranných opatrení, by mohla súvisieť so skutočnou nemožnosťou významného zníženia znečistenia, rovnaké ako pri prvom lockdowne? ".