Aktívny filtračný systém  REOCLEAN

Elektrostatický filter s vysokou účinnosťou filtrácie, aktívne uhlie...

K článku
Inovačné centrum kvality vzduchu GPS

Spojenie vedy, výskumu, robotiky a vášne prináša relevantné výsledky..

 K článku
Je šírenie vírusu vzduchom pravdivé?

Čo je to aerosól.  Aerosól alebo aerodisperzia je zmes častí...

K článku
Ako pomáha ionizácia vzduchu

Ióny sú molekuly alebo atómy s kladným alebo záporným nábojom..

K článku
Ako zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia

Pandémia COVID-19 upriamila pozornosť na kontrolu patogéno...

K článku
Štúdia Covid: „Na infekcie a úmrtnosť..

Spojenie vedy, výskumu, robotiky a vášne prináša relevantné výsledky..

 K článku
Ako vybrať germicídny žiarič?

Germicídne žiariče, ako sa vyznať v širokej ponuke zariadení?

K článku
Aktívna filtrácia ESP - elektrostatický filter

Elektrostatická filtrácia je dobre známa technológia, ktorá...

K článku
Pomáha UVC dezinfekcia v boji..

Korona vírusy boli prvýkrát identifikované v polovici 60. rokov...

K článku
Ozón a vzduchotechnika

Ozón O3 je známy aj pod názvom „ aktívny kyslík”. Je to bezfarebný plyn..

 K článku
Viete aký vzduch dýchate?

Online služba EEA - Európsky index kvality ovzdušia

K článku
Tipy na vytvorenie fajčiarskej miestnosti

Tipy, postrehy a odporúčania pre fajčiarske miestnosti

K článku
Chyby pri kúpe kuchynskej ventilácie

Kuchyňa je  srdce reštaurácie, ale čo pohľad na vzduchotechniku?

K článku
Priemyselné čistenie vzduchu

Priemyselné čistenie vzduchu vo výrobných halách, skladoch...

 K článku
Aerosóly s časticami vírusu COVID-19

Aerosól je zmes rôznych tuhých, kvapalných a plynných častíc..

K článku
IAQ - kvalita vnútorného vzduchu

Ionizácia - budúcnosť kvality vnútorného vzduchu?

K článku
Aktívny filtračný systém  REOCLEAN

Bohužiaľ , s neustálym nárastom znečistenia ovzdušia, dýchanie dobrého vzduchu v našich domoch sa stalo prvkom mimoriadnej dôležitosti. Veľa moderných domov je vybavených modernými technológiami ako sú rekuperačné jednotky, tepelné čerpadlá, inteligentné ovládanie domu  a pod. Nasávaný vzduch do rekuperácie sa však v mnohých prípadoch nedá ovplyvniť. Mnohokrát či už od susedov, okolitých fabrík, cesty - nasávame do domu vysoké koncentrácie PM častíc, NO2, CO... Klasické filtre ISO ePM2.5 (zodpovedá triede M6, F7) používané v rezidenčných rekuperačných jednotkách  dokážu zachytiť len PM častice väčšie ako PM2.5. Je potrebné ich vymieniť akonáhle dosiahnu určitú tlakovú stratu Pa. 
REOCLEAN zachytáva vonkajší vzduch a prostredníctvom filtračného procesu vracia čistý vzduch do obytnej jednotky. Vďaka svojim kompaktným rozmerom je možné ho inštalovať ako na stenu, tak aj na strop pomocou štandardne dodávaných špeciálnych konzol. Jeho hlavnou funkciou je integrácia vysoko-účinnej filtrácie do systémov VZT . Filtračný systém REOCLEAN pozostáva s pred-filtra a aktívneho elektrostatického filtra inštalovaného vo vnútri jednotky. Hlavnou prednosťou elektrostatického filtra je jeho vysoká účinnosť filtrácie aj častíc menších ako PM1- až 95%.  Filter je po vyčistení opakovateľne použiteľný, čím sa šetria náklady a taktiež životné prostredie.
Filtračná jednotka môže byť vybavená ionizátorom. Jeho inštalácia po vysoko účinnej elektrostatickej filtrácii zaručuje väčšiu sterilizáciu vzduchu, čím sa minimalizuje kontaminácia a kolonizácia baktériami, vírusmi a plesňami, ktoré sa množia vo vnútri stien potrubia. Ionizátor umožňuje opätovné vyváženie množstva záporných iónov prítomných v prostredí, čím zaručuje viac dýchateľného vzduchu a vyšší komfort prostredia.
Pri problémoch zapáchajúceho vonkajšieho vzduchu je možnosť voľby filtra s aktívnym uhlím - REOBOX. Vzduch prechádza cez 6 ks filtračných kaziet /1,5 kg uhlia 1 kazeta/. To zaručuje vysokú úroveň filtrácie a dlhú životnosť. Uhlie je ľahko vymeniteľné do pôvodných kaziet. V prípade špecifickej znečisťujúcej látky ako napr. formaldehyd, amoniak a pod. je možné zvoliť špecifické aktívne uhlie na danú aplikáciu.

Inovačné centrum kvality vzduchu v interiéri - GPS

Spoločnosť GPS Air líder v oblasti kvality vnútorného ovzdušia (IAQ),  predstavila svoje najmodernejšie inovačné centrum. Zariadenie s rozlohou 740 m2, ktoré sa nachádza v blízkosti ústredia GPS v Charlotte v Severnej Karolíne, je vyvrcholením mesiacov postupného budovania toho, čo je teraz centrom svetovej úrovne pre pokrok v oblasti inovácií v oblasti kvality vzduchu.
Centrum GPS obsahuje 11 rôznych, špeciálne navrhnutých testovacích komôr /vrátane piatich komôr s veľkosťou miestnosti/ vybavených robotikou, senzormi a pokročilým softvérom, ktorý vykonáva tisíce presných meraní kvality ovzdušia a dynamiky vnútorného vzduchu v reálnom čase. Tieto interné komory poskytujú GPS ďalšie príležitosti na testovanie svojich [a iných] produktov a urýchľujú vývoj bezpečných a efektívnych nových technológií. Testovanie v týchto komorách dopĺňa rozsiahly výskum, ktorý GPS naďalej vykonáva s nezávislými laboratóriami po celom svete, ako aj testovanie v jeho ďalšom pokročilom výskumnom centre v Oak Ridge, Tennessee. Komory, ktorých veľkosť sa pohybuje od 2x2x2m po 7x4x3m sa tiež používajú na vývoj a dolaďovanie testovacích protokolov, ktoré možno zdieľať s ostatnými stranami skúmajúcimi vplyv GPS - jedinečná a patentovaná technológia ihlovej bipolárnej ionizácie.

Málo, ak vôbec nejaká, spoločnosť IAQ robí viac testov kvality vnútorného ovzdušia ako GPS. Naše rozšírené inovačné centrum je pre GPS veľkým krokom vpred, ktorý nám umožňuje dosiahnuť ďalšie pokroky pri zlepšovaní kvality ovzdušia v interiéri a s bezpečnosťou ako najvyššou prioritou,“ povedal Glenn Brinckman, generálny riaditeľ GPS. Vzduch v interiéri je veľmi dynamický, ovplyvňuje ho množstvo faktorov, ktoré treba brať do úvahy. Veda zohráva rozhodujúcu úlohu pri porozumení a odblokovaní tejto reality, čo si vyžaduje prístup založený na spolupráci od výskumníkov v mnohých disciplínach vrátane chémie, fyziky, mikrobiológie a vedy o údajoch,“ povedal Ed Sobek, PhD, vedúci vedecký pracovník GPS. Dr. Sobek vedie vedecký poradný výbor GPS, ktorý pomáha informovať o testovacom programe spoločnosti. "Inovačné centrum GPS je silným domovom pre vedecký výskum." 

Covid 19 - aerosol. Je šírenie vírusu vzduchom pravdivé?

Čo je to aerosól.  Aerosól alebo aerodisperzia je zmes častíc pevnej alebo kvapalnej látky v plynnej látke. Veľkosť častíc je od 10 nm do 100 μm.
Môžeme ho rozdeliť do týchto skupín:

  • hmla - kvapôčky kvapalnej látky rozptýlené v plyne

  • dym - čiastočky pevnej látky rozptýlené v plyne, napr. popolček vo vzduchu (do veľkosti pevných častíc 0,01 mm) 

  • prach - pevné častice veľkosti nad 0,01 mm 

  • smog - kvapôčky kvapalnej látky a čiastočky pevnej látky rozptýlené v plyne

Skúmanie aerosolu je v podstate vedný odbor. V niektorých krajinách existujú rôzne asociácie zamerané na výskum aerosolu. Organizácia GAeF nedávno vydala zaujímavé čítanie k téme aerosoly a ich eliminácia a prenos vo vzduchu.  Česká aerosolová spoločnosť  tento dokument preložila do českého jazyka. Český preklad stanoviska GAeF k porozumeniu významu aerosolov pri šírení infekcie SARS-CoV-2

Ako pomáha ionizácia vzduchu v boji proti Sars-CoV2

Nová štúdia „Enhanced Binding of SARS-CoV-2 Spike Protein to Receptor by Distal Polybasic Cleavage Sitesod Northwesternskej University dokazuje, že elektrostatické sily spôsobujú väzbu SARS-CoV-2 na ľudské bunky, čo podporuje údaje o technológii a účinnosti bipolárnej ionizácie (NPBI ™) ihlovým bodom pre systémy HVAC.
„Nedávna štúdia Northwestern University ukazuje, ako záporne nabitá molekula neutralizuje kladne nabitý vrchol proteínu koronavírusu, a ukazuje zaujímavý pohľad na naše technické údaje o účinnosti NPBI pri čistení vzduchu pre vnútorný vzduch. Zároveň poskytuje zaujímavú ilustráciu toho, ako pôsobia elektrostatické sily na zameranie zraniteľosti SARS-CoV-2, “uviedol Charlie Waddell, technologický riaditeľ spoločnosti Global Plasma Solutions (GPS).

Ióny sú molekuly alebo atómy s kladným alebo záporným nábojom. „NPBI využíva elektrické pole na vytváranie vysokej koncentrácie pozitívnych a negatívnych iónov,“ uviedol Waddell z technológie GPS, ktorá bola uvedená na trh v roku 2009 ako riešenie HVAC, ktoré čistí vzduch redukciou častíc vo vzduchu, vírusov, spór plesní a baktérií - riešenie, ktoré zvyšuje bezpečnosť kancelárií, škôl a dopravných uzlov vo svete s vedomím COVID. Technológia NPBI sa používa v desiatkach kancelárií, škôl, letísk, nemocníc a komunitných priestorov po celom svete, vrátane spoločností Google, Marylandská univerzita, Bostonská detská nemocnica a medzinárodné letisko Charlotte Douglas.

Ako zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia - ionizátory vzduchu GPS Air

Pandémia COVID-19 zamerala pozornosť na kontrolu patogénov a podnietila tisíce spoločností a organizácií k hľadaniu systémov na čistenie vzduchu v ich komunitných priestoroch. Primárny cieľ? Ochrana zdravia. Čistejší a bezpečnejší vzduch sa však stal kritickým problémom dlho predtým, ako koronavírus otriasol svetom. Aj keď sú voľným okom často neviditeľné, vzduch okolo nás napĺňajú častice ako prach, prach, peľ, dym, pachy a patogény (vrátane vírusov, plesní a baktérií). Tieto znečisťujúce látky v ovzduší znižujú kvalitu vnútorného ovzdušia (IAQ) a znižujú komfort priestoru pre ľudí. Môžu sa dokonca preniesť na zdravých ľudí alebo zhoršiť chronické stavy, ako je astma.

Nový pohľad na kvalitu vnútorného ovzdušia

Dnes sa odborníci stále dozvedajú, ako sa COVID-19 šíri a ovplyvňuje ľudí a komunity. Pandémia však nepochybne zmenila spôsob, akým svet vníma IAQ ako celok. Tam, kde predtým problémy ako prchavé organické látky (VOC) a vysoké energetické náklady spôsobili dopyt zákazníkov, teraz tieto problémy prinajmenšom dočasne ustúpili k redukcii patogénov a celkovej bezpečnosti.  "Možno sa nikdy nebudeme pozerať na vnútorné ovzdušie budov rovnakým spôsobom," uviedol David Schurk, riaditeľ rozvoja podnikania v spoločnosti Global Plasma Solutions (GPS). „Budeme dlho nosiť masky, dezinfikovať a sociálne sa dištancovať. A teraz, keď vieme, že s COVID-19 je možný vzdušný prenos, sú systémy HVAC dôležitým krokom k zlepšeniu bezpečnostných opatrení.

Navrhnuté riešenie pre čistejší a bezpečnejší vnútorný vzduch - ionizátory vzduchu

Systémy HVAC poskytujú zabudovanú platformu pre riešenia navrhnuté tak, aby mali skutočný, merateľný vplyv na vnútorné ovzdušie. Konštruované riešenie, ako napríklad patentovaná technológia GPS NPBI®, ktorá využíva ionizačnú technológiu prostredníctvom systému HVAC v budove a zlepšuje vnútorné ovzdušie redukciou častíc, pachov a patogénov vo vzduchu . To zase môže pomôcť vašim zákazníkom vylepšiť ich IAQ riešením kľúčových vplyvných faktorov vrátane kontroly vlhkosti, teploty a patogénov. Medzitým výrobky GPS dosahujú až 30% úsporu energie a zároveň znižujú uhlíkovú stopu budovy.

Ako funguje NPBI?

Základný koncept je celkom jednoduchý: NPBI čistí vzduch v interiéri zavedením vysokej koncentrácie pozitívnych a negatívnych iónov do priestoru prúdením vzduchu z ventilačného systému. V prúde vzduchu sa ióny pripájajú k časticiam, rekombinujú sa a zväčšujú sa - vďaka čomu sa ľahšie filtrujú zo vzduchu. Navyše, keď ióny prichádzajú do kontaktu s patogénmi, ako je vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, narušujú povrchové proteíny patogénov. To ich následne deaktivuje. NPBI je flexibilné riešenie pre širokú škálu aplikácií. Produkty technológie na čistenie vzduchu je možné pridať do širokej škály HVAC systémov a budov.

Je to efektívne?

GPS zapája nezávislé laboratóriá do vykonávania experimentov na overenie výkonu. Prísny proces zahŕňa testovanie citlivosti, simulačné testovanie, špeciálne testovanie a testovanie v teréne. Výsledky ukazujú, že technológia spoločnosti NPBI je vysoko efektívna pri znižovaní množstva znečisťujúcich látok a patogénov v ovzduší vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19.

Na rozdiel od iných systémov na čistenie vzduchu má technológia GPS NPBI automatické čistenie - požiadavka na dlhodobý optimálny výkon.

"Najhoršia vec, ktorá sa môže stať, je inštalácia produktu, o ktorom si myslíte, že vás udrží v bezpečí, ale nie je to tak," uviedol David Archer, viceprezident predaja spoločnosti GPS. „Naši zákazníci si môžu byť istí, že výkon týchto produktov sa časom nezníži.“

Je to bezpečné?

Technológia GPS NPBI je certifikovaná podľa UL 867 a UL 2998, čo znamená, že dodáva vzduch v interiéroch bez ozónu a iných škodlivých vedľajších produktov. To ho odlišuje od iných ionizačných technológií, o ktorých je známe, že produkujú ozón, čo znemožňuje ich bezpečnosť v pobytových priestoroch.

Štúdia Covid: „Na infekcie a úmrtnosť majú vplyv jemné častice a nie všeobecne znečistenie.“

Proteín, ktorý chráni telo pred poškodením jemným prachom (PM2,5), je rovnaký, ktorý podporuje škodlivé pôsobenie Sars Cov-2. Toto je štúdia, ktorú vykonal Mauro Minelli, imunológ a hosťujúci profesor klinickej imunológie na Univerzite európskych štúdií „J.Monnet“, s Dr. Antonella Mattei, výskumnou pracovníčkou v lekárskej štatistike na Katedre vied o živej prírode a Životné prostredie univerzity v L'Aquile. Štúdia v skutočnosti tvrdí, že znečistenie ovzdušia sa všeobecne nepokladá za jednu z príčin väčšieho výskytu infekcií na svetovú populáciu, ale za účinky vystavenia ľudí účinkom PM2,5, čo je zmes jemných častíc produkovaných priemyselnými odvetviami.  Vozidlá a iné zdroje s časticami s priemerom menším alebo rovným 2,5 mikrónu, t. j. tisíciny milimetra.

Práca Minelliho a Matteiho prehĺbila asociačné spojenie medzi mierami výskytu látky Covid-19 a dvoma látkami znečisťujúcimi životné prostredie. predstavovali okrem PM2,5 aj oxid dusičitý (NO2), súvisiaci s dvoma ďalšími faktormi: indexom staroby a hustotou obyvateľstva. „Videli sme - vysvetlil Minelli pre ilfattoquotidiano.it -, že expozícia zvyšuje mieru výskytu Covidu o 2,79 pacientov na 10 tisíc ľudí, ak sa koncentrácia PM2,5 zvýši o jeden mikrogram na meter kubický vzduchu, a 1,24 chorého na 10 000 ľudí, ak sa koncentrácia NO2 zvýši o jeden mikrogram na meter kubický vzduchu “.
Cieľom štúdie je preto zdôrazniť, ako je zdravotná pohotovosť úzko spojená s konkrétnou „ekologickou dynamikou“. V skutočnosti, keď je naše telo vystavené PM2,5 po dlhú dobu, vytvorí si proteín nazývaný „ACE2“, ktorý sa bude brániť pred týmto prachom, ale tento proteín sa stane pascou: „ACE2 - objasňuje Minelli - sa stane akýmsi zámkom vírusu a predovšetkým pre jeho škodlivé pôsobenie na organizmus “. Táto práca by vysvetlila vysokú mieru incidencie a potom aj úmrtnosti na Covid-19 v severných regiónoch v porovnaní s regiónmi v strede-juh. „Na potvrdenie tohto - dodáva imunológ - by stačilo analyzovať údaje v Tarante a jeho provincii, ktorá je notoricky známa ako jedna z najviac znečistených v Taliansku. Tá však už roky nezaznamenáva významnú hladinu PM2,5 zistenú riadiacimi jednotkami Arpa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Angiotensin-converting_enzyme_2

Od 3. novembra 2020 bolo Taranto predposlednou provinciou Apúlia s mierou výskytu Covid-19, nasledovanou iba provinciou Lecce. “ Podľa Minelliho je preto všeobecné rozprávanie o smogu alebo znečistení nesprávne alebo prinajmenšom príliš všeobecné a preto zavádzajúce. Štúdia, ktorú zverejnil International Journal of Environmental Research and Public Health, uvádza, že „u jednotlivcov trvale vystavených strednej alebo vysokej hladine PM2,5 sa vďaka vysokej expresii ACE2 vytvára akási automatická ochrana proti pľúcnemu zápalu vyvolanému od PM2,5 pre smrtiace chemické zloženie tejto zmesi mikropolutantov. Táto osobitosť však nemusí byť celkom užitočná a výhodná v prípade ako je Covid-19. Vírus zodpovedný za túto chorobu používa ACE2 ako bunkový internalizačný receptor. Preto je ACE2 „zámkom“, prostredníctvom ktorého Covid „klame“ ľudskú bunku, preniká do nej, infikuje ju a následne spúšťa celý patologický proces, ktorý charakterizuje klinický obraz “. K tomu je potrebné dodať, že „jednotlivé rozdiely týkajúce sa distribúcie a funkčnosti ACE2 by mohli aspoň čiastočne vysvetliť odlišnú entitu symptomatologických obrazov, ktoré postihnuté subjekty rôzne vyjadrujú.

Napríklad u detí sa vyslovila hypotéza, že ich nižšia zraniteľnosť v porovnaní s novým koronavírusom je spôsobená práve tým, že receptory ACE2 nemusia byť tak vyvinuté alebo môžu mať inú konformáciu ako u dospelých. A to by sťažilo spojenie medzi špičkou vírusu a vstupným zámkom v bunkách “. Stručne povedané, dôvod, prečo sú Lombardsko a Benátsko najviac postihnutými oblasťami, je podľa štúdie spôsobený tým, že tieto oblasti „sú masívnejšie a chronickejšie vystavené vysokým hladinám PM2,5, čo si vyžaduje zvýšené vyjadrenie ACE2 v pľúcach “, čo spôsobuje„ vysokú mieru incidencie a potom aj úmrtnosti “. A potom, najmä v Lombardii, je hustota obyvateľstva veľmi vysoká, čo je ďalší faktor skúmaný v štúdii.
Na záver Minelli položil otázku: „Od marca do mája sa v Taliansku, rovnako ako vo väčšine sveta, sa všetko zastavilo. Nebola tam skoro žiadna automobilová doprava. Autá, lode, lietadlá boli úplne zastavené. Odvetvia sa zastavili. Miera emisií rôznych znečisťujúcich látok, samozrejme vrátane PM2,5 a oxidu dusičitého, sa zrútila, čo dokumentujú správy z výskumného programu súvisiaceho s vypustením európskeho satelitu Copernicus Sentinel-5P. A hneď na začiatku leta sme zaznamenali výrazné zníženie počtu prípadov Covid. Potom po Lockdowne sme všetko znovu otvorili a v dôsledku toho sa úrovne znečistenia začali opäť zvyšovať. Bola druhá vlna skutočne spôsobená znovuotvorením klubov, škôl a iných miest? Alebo - uzavrel Minelli - neschopnosť zablokovať nový pokrok vírusu, ktorý odoláva farebnosti oblastí a všeobecnému použitiu masiek a ochranných opatrení, by mohla súvisieť so skutočnou nemožnosťou významného zníženia znečistenia, rovnaké ako pri prvom lockdowne? ".

https://www.ilfattoquotidiano.it/2021/01/09/covid-lo-studio-italiano-sono-le-polveri-sottili-e-non-l...

Ako vybrať germicídny žiarič?
Čo je to vlastne germicídny žiarič?

Germicídny žiarič je zariadenie, ktoré obsahuje germicídnu žiarivku UVC /vlnová dĺžka 253,7 nm/. V zahraničí sa pojem germicídny žiarič nepoužíva. Používajú sa pojmy germicídna lampa, alebo čistička vzduchu s UVC. Niektoré čističky vzduchu uvádzajú vo svojej špecifikácii len označenie UV. Mnohokrát ide o lampu UVA, resp. UVB, čo pre sterilizáciu vzduchu nieje účinný typ žiarivky. Ideálne je, keď si viete overiť technické parametre konkrétnej použitej germicídnej žiarivky. Renomovaný výrobcovia sú napr. Philips, Osram.

Germicídne žiariče môžeme rozdeliť do týchto skupín, popis zariadení a ich výhody a nevýhody:

A. Uzavretý, nepriamy žiarič - je možné používať za prítomnosti ľudí.  Pri tejto metóde núteným prúdením vzduchu /pomocou ventilátora/ dochádza k sterilizácii vzduchu v celej miestnosti. Vzduch prúdi cez komoru zariadenia, kde dochádza k jeho sterilizácii pomocou UVC žiarivky. Mnohokrát je pri tomto type zariadenia uvedený štítkový údaj ventilátora v m3/h. Tento údaj je však ventilátor schopný dosiahnuť, iba ak je správne umiestnený v zariadení. T.z. že nemusí prekonávať tlakové straty Pa, resp. vzduch nenaráža na stenu zariadenia.Taktiež je dôležité mať kvalitný a účinný /ľahko dostupný a čistitelný predfilter/ na vstupe do zariadenia. Akonáhle sa dostáva prach do zariadenia a usadí sa na žiarivkách dochádza k výraznému obmedzeniu činnosti sterilizácie. Počet a výkon žiaričov tiež výrazne vplýva na % účinnosť zariadenia. Ak chceme dosiahnuť 99,9% účinnosť sterilizácie je potrebná vysoká dávka žiarenia. Cez tento typ zariadenia neustále prúdi vzduch, preto je dávka žiarenia podstatou účinnosti. Správne umiestnenie zariadenia vzhľadom na charakter miestnosti, nábytku, pohybu osôb /prievan, klimatizácia, vetranie cez okná, vzduchotechnika/ je výrazne vplýva na účinnosť. Zariadenia sa vyrábajú v prevedení závesnom na stenu, alebo je možné ich objednať aj s podstavcom /pojazdné prevedenie/.

B. Otvorený, priamy žiarič - nie je možné používať za prítomnosti ľudí. Priame ožarovanie vzduchu a povrchov je najrýchlejší a najúčinnejší spôsob sterilizácie. Nevýhodou je, že zariadenie je možné používať výlučne bez prítomnosti osôb, zvierat, kvetín a pod. Účinnosť zariadenia klesá vzdialenosťou. Štandardne sa účinnosť pohybuje do 3 m od zariadenia. T.z. že na pokrytie celej plochy miestnosti je potrebný výpočet a správne umiestenie. Pre trvalú, resp. častú prevádzku nedoporučujem zariadenia v plastovom prevedení, ktoré niekedy nedosahuje ani potrebné krytie IP. Zariadenia sa vyrábajú v prevedení závesnom na stenu, strop alebo je možné ich objednať aj s podstavcom /pojazdné prevedenie/.

C. Kombinovaný žiarič - je vlastne uzavretý typ žiariča, ktorý má na vonkajšom obale pripevnenú UVC žiarivku. Doporučujem však pri tomto type pojazdné prevedenie a to z dôvodu variability priameho žiarenia. Je možné po premiestnení sterilizovať väčšiu plochu, prípadne aj iné miestnosti. POZOR! Pri výbere zariadení ´´Made in´´ germicídne žiariče väčšinou produkujú aj O3 - OZON. Takéto zariadenie sa nesmie používať za prítomnosti osôb.

Tam kde je dopyt, skôr či neskôr vznikne ponuka. Tak je to aj v prípade UVC technológii - germicídnych žiaričov v súčasnej situácii s COVID-19. Orientovať sa v záplave informácií je vždy zložité, mnohokrát sú údaje nepresne /neodborne/ uvádzané. V súčastnosti neexistujú zariadenia, ktoré boli úspešne otestované na Covid-19. Vychádza sa s predpokladov /testov/ na koronavírusy MERS, SARS. Takže ak narazíte na zaručený prístroj proti Covid-19, doporučujem si vyžiadať nezávislý protokol od renomovanej inštitúcie. Samozrejme nezávislý protokol by malo mať každé funkčné zariadenie, ktoré bude správne a účelne poskytovať zákazníkovi ochranu. V opačnom prípade riskujete kúpu zariadenia, ktoré nemusí slúžiť svojmu účelu a ani sa to nikdy nedozviete. Sledovať technický údaj žiarivky udávaný vo W, nestačí.

W - Watty Tento údaj vyjadruje celkové množstvo energie, ktoré žiarovka použije pri 100% príkone. Bohužiaľ, to nie je užitočná indikácia UV žiarenia, pretože UV lampy sú mimoriadne neefektívne. Celkový počet wattov zahŕňa: Biele svetlo, infračervené (IR) Teplo. 1W=1 J/s

Nemenej dôležité okrem žiarivky sú napr. aj ballasty /predradníky/. Počet štartov /vypnutí a zapnutí/technické prevedenie vplývajú na výkon a celkovú životnosť zariadení. Pri otvorených žiaričoch je to samozrejme aj vonkajšie prevedenie obalu /konštrukčné a materiálové/. Ak si chcete byť istý, že daný výrobok plní svoj účel objednajte si meranie žiarenia a dávky priamo u seba. Momentálne je doporučená dávka proti Covid-19 minimálne 50 mJ/cm2.

Čo je to sanitácia, dezinfekcia a sterilizácia?

A. Sanitácia -  znamená uvedenie mikrobiálnej záťaže na prijateľné a optimálne hygienické normy, ktoré závisia od použitia prostredia. Sanitácia sa vykonáva manuálnym čistením s použitím sanitačných prostriedkov.

B. Dezinfekcia - znamená hlboké zníženie mikrobiálnej záťaže, to znamená odstránenie najmenej 1 log (90%) prítomných baktérií. Redukcia mikrobiálnej záťaže je základnou hodnotou pri dezinfekcii a je vyjadrená v Log Reduction. Dobrá úroveň dezinfekcie je okolo 2 logy (99%) veľmi dobrá dezinfekcia sú 3 logy (99,9%) a 4 Logy (99,99%) sa považujú za pomerne vysoký štandard.

Čo je zníženie o 1 log? Log Reduction znamená 10-násobné (jedno desatinné miesto) alebo 90% zníženie počtu živých baktérií. Ďalším spôsobom, ako sa na to pozrieť, je: Zníženie 1-log by znížilo počet baktérií o 90%. To napríklad znamená, že 100 baktérií by sa znížilo na 10 alebo 10 na 1.

C. Sterilizácia -  je najbližšia úroveň, ktorú je potrebné dosiahnuť pre úplné zníženie mikrobiálneho zaťaženia. O sterilizácii môžeme hovoriť iba vtedy, ak sa preukáže, že zníženie nie je menšie ako 6 logov, čo znamená 99,9999%.

Aktívna filtrácia ESP - elektrostatický filter

Čističky vzduchu a vzduchotechnické zariadenia vybavené aktívnou elektrostatickou filtráciou a negatívnou ionizáciou sú schopné zaručiť čistenie vzduchu a zároveň majú hygienické, antibakteriálne a antivírusové účinky. Elektrostatická filtrácia je dobre známa technológia, ktorá využíva vysokonapäťové a ionizačné polia na zachytenie častíc a mikroorganizmov z prúdu vzduchu, tzv. Elektrostatických odlučovačov (ESP).
ESPs svoju činnosť zakladá na elektrických poliach a elektrostatických silách pôsobiacich priamo na častice a na mikroorganizmy prítomné vo vzduchu.

Filtračná operácia v zariadení sa vyvíja v dvoch fázach:
- udelenie elektrického náboja časticiam a mikroorganizmom prenášaným vzduchom
- elektrostatické zrážanie nabitých častíc / mikroorganizmov.

Elektrostatický filter je preto zostavený z dvoch samostatných častí:
- ionizačná sekcia
- sekcia zberu / kolektorová sekcia

V prvej fáze sa častice a mikroorganizmy (t. J. Baktérie, spóry, kvasinky) nabíjajú v ionizačnej sekcii elektródami, ktoré vytvárajú pozitívny alebo negatívny korónový výboj. V druhej fáze nastáva elektrostatické zrážanie predtým nabitých častíc a mikróbov v zbernej časti na súprave paralelne elektricky nabitých zberných dosiek. Elektrické pole generované medzi týmito doskami zachytáva častice a zachytáva ich na povrchu zbernej dosky.
Kontakt s doštičkami spôsobuje okamžitú deštrukciu akéhokoľvek mikroorganizmu a zabraňuje uvoľňovaniu endotoxínov, keď sa baktérie rozkladajú, ako je to v prípade mechanických filtrov.

Hlavnými výhodami elektrostatických odlučovačov (ESP) od spoločnosti Expansion Electronic sú:
- zhromažďujte častice od 0,01 μm do 100 μm až do 99% účinnosti
- pracujú pri vysokých prietokoch (napríklad Monolite dosahuje 5 300 m3 / h)
- pracujú pri vysokých dávkach častíc 500 gramov / m3
- majú nízku spotrebu energie a nízke prevádzkové náklady
- nevznikajú žiadne náklady na výmenu a likvidáciu

Technológie elektrostatickej filtrácie tiež ukazujú špecifické výhody, keď sa používajú na dekontamináciu vzduchu v kritických oblastiach v nemocničných prostrediach, kde sa často šíria choroby prenášané vzduchom. Účinnosť filtrácie vzduchu je dostatočne vysoká na to, aby zachytila ​​častice akejkoľvek veľkosti, vrátane ultra-jemných častíc. Deštrukcia mikróbov je teda efektívne riadená a systém je tiež schopný odstrániť prchavé organické zlúčeniny (VOC).
Užitočnosť technológie ESP pri zmierňovaní biologických aerosólov sa preukázala použitím bakteriálnych endospór a rôznych bakteriálnych druhov. Táto technológia ničí mikroorganizmy transportované vzduchom skôr, ako sa stanú rizikovými kontaminantmi pre človeka. ESP sa z tohto dôvodu považujú za „filtráciu aktívneho zabíjania“. Keďže nedovoľuje vegetovať mikroorganizmy, huby alebo spóry.
Filtrácia pomocou mechanických vlákninových filtrov je technológia, ktorá predstavuje veľa medzier: kvalita a množstvo čistého vzduchu sa v priebehu času znižuje, filtre sa upchávajú a spôsobujú zvýšenie tlakových poklesov, hluk a spotrebu energie, spolu s namáhavou výmenou filtrov, čím sa stáva nehospodárske riešenie z dlhodobého hľadiska. Ďalej, HEPA filtre, ktoré sa zvyčajne používajú v tradičných AHU zariadeniach, sú účinné iba do 0,3 um, s vylúčením vírusov a mikro toxínov.

Literárne a laboratórne testy potvrdzujú účinok elektronických filtrov proti vírusom, ktoré sa pohybujú vo vzdušných časticiach. Atmosférické častice pôsobia ako nosič mnohých chemických a biologických kontaminantov vrátane vírusov. Pokiaľ ide o ich šírenie v populácii, existuje pevná vedecká literatúra, ktorá koreluje prípady vírusovej infekcie s koncentráciami častíc v atmosfére, ako sú PM10 a PM2,5. Pretože aj ultra-jemné častice PM1 (s rozmermi medzi 0,3 a 1 mikrometrom podľa normy EN ISO 16890) patria do oblasti znižovania emisií Expansion Electronic elektronických filtrov, sú účinné proti vírusom šíreným vzduchom.Neschopnosť uvoľniť častice a častice zachytené a usadené na elektrostatickom filtri, keď dôjde k vypnutiu čističa vzduchu alebo samotného filtra, je testovaná a certifikovaná Univerzitou v Lucerne. Táto záruka tiež robí bezpečnejšiu fázu údržby, ktorá spočíva v umývaní filtra vodou a saponátom.
Navyše, pretože filter je úplne regenerovateľný praním, nedochádza k ďalším nákladom na výmenu a likvidáciu, čím sa časom zabezpečí veľká hospodárna úspora. Eliminácia a inaktivácia vzdušných vírusov a baktérií tiež zabraňuje vzniku nebezpečných ohnísk.
Mechanické filtre v skutočnosti pôsobia ako živná pôda pre mikróby. Toxické mikrobiálne metabolity môžu prechádzať cez filter, v dôsledku čoho je vzduch, ktorý vychádza, kontaminovaný a výsledok môže byť smrteľný.
Vysokoúčinná filtrácia vzduchu (HEPA) sa môže použiť na odstránenie vzdušných častíc biologického pôvodu (napr. Bioaerosoly) v mnohých vnútorných prostrediach, vrátane nemocníc, kancelárskych budov a kabín lietadiel.
Tento typ filtra sa však môže stať ideálnym biotopom pre vírusy a baktérie, aj keď je vždy nainštalovaný po systémoch predbežnej filtrácie.

Nejedná sa o generátory ozónu. Generátory ozónu môžu byť veľmi škodlivé pre ľudské zdravie. Ozón môže po vdýchnutí spôsobiť zdravotné účinky.
Často sa vyskytujú symptómy ako podráždenie slizníc a bolesti hlavy. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť aj počas fotochemických epizód smogu.

Môže byť UVC dezinfekcia nápomocná v boji s COVID-19?
Trochu z histórie

Korona vírusy boli prvýkrát identifikované v polovici 60. rokov. V súčasnej dobe existuje sedem koronavírusov, ktoré môžu infikovať ľudí. Jedným z nich je aj nový koronavírus Covid-19 nCoV . Patrí do skupiny beta koronavírusov, ktoré spôsobujú akútny respiračný syndróm alebo SARS.

Môže UVC dezinfekcia redukovať kontamináciu?

UVC-svetlo a ozón sú veľmi účinné pri inaktivácii baktérií a vírusov a bežne sa používajú na dezinfekciu vody, vzduchu a povrchu. Na skutočnú dezinfekciu je potrebná určitá dávka UVC alebo koncentrácia ozónu. Je potrebné si pripomenúť, že ide o UVC germicídne žiarenie /vlnová dĺžka 253,7 nm/. Nie je to to isté žiarenie, ktoré sa využíva v soláriách, domácich horských slnkách a pod. /UVA, UVB/.  Ako už bolo spomenuté, určitá /a nie malá dávka/UVC žiarenia si dokáže poradiť s dezinfekciou vzduchu a povrchov. Na to je potrebné sledovať celý rad parametrov výrobkov, ktorých je na internete v súčastnosti veľa. Mnohé z nich ponúkajú zaručený účinok proti Covid-19. Je to naozaj tak? Niektoré zariadenia veľmi často neposkytujú skutočnú dezinfekciu a nepravdivo tvrdia o ich účinnosti z dôvodu nesprávnej špecifikácie UVC energie, prípadne produkujú škodlivý ozón. Preto je lepšie sa vždy poradiť s odborníkom a nebyť zbytočne uvedený do omylu.

Dezinfekciu UVC je možné taktiež použiť v kombinácii s inými technológiami. Tým sa vytvoria viaceré bariéry. Zabezpečí sa, že ak nie je akýkoľvek patogén usmrtený jednou metódou, bude inaktivovaný s pomocou UVC. UVC dosahuje vysokú úroveň inaktivácie takmer príbuzného vírusu COVID-19 (t. J. SARS-CoV-1, testovaného s adekvátnou dávkou 253,7 nm UV, keď je suspendovaný v kvapaline). Odborné inštitúcie veria , že podobné výsledky možno očakávať pri liečbe vírusu COVID-19, SARS-CoV-2. Kľúčom je však aplikácia UVC takým spôsobom, aby účinne dosiahol akékoľvek zvyšné vírusy na týchto povrchoch. 

Je UVC dezinfekcia bezpečná?

Ako všetky dezinfekčné systémy, aj UVC zariadenia sa musia používať správne, aby boli bezpečné. UVC svetlo je oveľa „silnejšie“ ako bežné slnečné žiarenie a môže spôsobiť vážnu reakciu spôsobenú spálením pokožky a podobne môže poškodiť sietnicu oka. Preto je potrebné vziať do úvahy všeobecnú bezpečnosť strojov a ľudí so všetkými dezinfekčnými zariadeniami a tieto aspekty by sa mali riešiť v prevádzkovej príručke, v školení používateľa a primeranom dodržiavaní bezpečnosti v súlade s návodmi na obsluhu a údržbu zariadení.

Zopár rád pri výbere vhodného UVC zariadenia:

Pre tých, ktorý uvažujú nad kúpou dezinfekčných germicídnych zatriedení sa pokúsim zhrnúť zopár dôležitých faktov. Všetky tipy by ste však mali považovať iba ako návrhy.

  • Kupujúci si dávajte pozor! - pre zariadenia určené na UV dezinfekciu vzduchu a povrchov existuje len málo akceptovaných noriem. Výsledkom je veľa reklám a propagačných akcií. Zariadenia majú však vo veľkej miere malú výkonnosť s malými alebo žiadnymi vedeckými podkladmi o účinnosti.

  • Vzhľadom na širokú škálu UVC prístrojov uvádzaných na trh na dezinfekciu vzduchu, vody a pevných povrchov, doporučujeme si vyžiadať od predajcu doklad o certifikácii materiálov zariadení ako i elektrických komponentov v nich od známych organizácií ako sú UL, NFS, DVGW, CE a pod. 

  • Požiadajte dodávateľa o kópie vedeckých prác, ktoré dokazujú, že jeho jednotka bude skutočne fungovať tak, ako tvrdia. Vedecká práca  by mala preukazovať skutočnú redukciu testovaného mikroorganizmu v prostredí, v ktorom sa má zariadenie prevádzkovať.

  • Navrhujeme, aby ste sa vyhýbali ozónovým zariadeniam, pretože predstavujú pre operátorov bezpečnostné riziko, pokiaľ nie je ozón špecificky súčasťou procesu úpravy a nie je aplikovaný kontrolovaným a bezpečným spôsobom.

Ozón a vzduchotechnika

Ozón O3 je známy aj pod názvom „ aktívny kyslík”. Je to bezfarebný plyn, ťažší než vzduch. Obsahuje 3 atómy kyslíka na rozdiel od vzduchu, ktorý dýchame s dvomi atómami kyslíka. Ozón je druhý najsilnejší dezinfekčný prostriedok na svete, preto je široko používaný na trvalé odstránenie baktérií, vírusov, vôní a nežiadúcich zápachov. Ozónová filtrácia sa najčastejšie používa na filtráciu vody, vzduchu a na medicínske účely.
Ozón sa vyskytuje aj v prírode, najčastejšie sa tvorí pri blesku. Po búrke môžeme pociťovať príjemnú „vôňu dažďa”, ako dar prírody. O ozóne však najčastejšie počujeme v súvislosti s ozónovou vrstvou obklopujúcou zem.
Vedeli ste, že prvý generátor ozónu si dal patentovať už v roku 1896 Nikola Tesla.

Ako ozón účinkuje?

Ozón je veľmi efektívna a účinná metóda. Je dokonalým riešením nových požiadaviek trhu, ktorý je čoraz šetrnejší k životnému prostrediu. 
Účinky ozónu sú mimoriadne silné, avšak krátkodobé. Keď sa nečistoty, baktérie a vírusy dostanú do kontaktu s ozónom, vďaka oxidačnému procesu sú úplne zničené. Spotrebuje sa jeden atóm kyslíka a neostane ani zápach, ani vône, ani baktérie … iba kyslík. Následne sa ozón premení späť na kyslík.

Ako vyrobiť ozón?

Na výrobu ozónu pre filtráciu vzduchu sa najčastejšie používajú dve technológie: UV žiarenie a korónový výboj.
Pri korónovom výboji sa privádza vysoké napätie na kovové dosky. Prúd vzduchu prechádza cez elektrické pole, v ktorom vzniká tzv. „tichý výboj“, ktorého elektrický prúd štiepi molekuly kyslíka na jednoatómové radikály. Tie sa následne spájajú s molekulami kyslíka a dochádza k vzniku ozónu (metóda koronového výboja). Výhodou je vysoká produkcia ozónu pri nízkom príkone elektrickej energie.
UV lampa pôsobí žiarením s vlnovou dĺžkou 185 nm (nanometrov) na atóm kyslíka, čím sa vytvára ozón. Rozdelením molekuly O2 vznikajú dva atómy kyslíka, ktoré sa spoja s ďalšou molekulou kyslíka (O2) a vytvoria ozón (O3).

Ozón a kuchynská filtrácia

Ak sa ozón používa na reguláciu zápachu, mal by sa používať opatrne, pretože je škodlivý pre ľudské zdravie.
Aby sa zabezpečilo, že v konečnom vypúšťaní odpadového vzduchu do atmosféry nezostane žiadny zvyškový ozón, vyžadujú sa kontrolné systémy. Tie zisťujú a menia tvorbu ozónu pri zaťažení varením. Aktívne uhlie sa umiestňuje po prúde vzduchu za účelom adsorpcie zvyškového ozónu. Vo všeobecnosti je potrebné aktívne uhlie na zabezpečenie odstránenia ozónu z prietoku vypúšťaného vzduchu v prípade poruchy snímača alebo riadiacej technológie.

Ozón je však životaschopným riešením na reguláciu zápachu, ak sú tieto riadiace mechanizmy na mieste. Vzduch je najmenej 2 až 5 sekúnd v potrubí pred výfukom a potrubie je vyhotovené v tesnom prevedení /odolnom voči pôsobeniu ozónu/.

Viete aký vzduch dýchate?

Online služba EEA a Európskej komisie Európsky index kvality ovzdušia poskytuje informácie o aktuálnom stave kvality ovzdušia na základe meraní z viac ako 2 000 monitorovacích staníc v celej Európe.Index pozostáva z interaktívnej mapy miestnej kvality ovzdušia podľa meracích staníc na základe piatich kľúčových znečisťujúcich látok, ktoré poškodzujú zdravie ľudí a životné prostredie: tuhé častice (PM2,5 a PM10), prízemný ozón (O3), oxid dusičitý (NO2) a oxid siričitý (SO2).

Používatelia si môžu priblížiť alebo vyhľadať ktorékoľvek mesto alebo región v Európe a overiť si celkovú kvalitu ovzdušia a meranie podľa kľúčových znečisťujúcich látok. Index zobrazuje celkové hodnotenie pre každú monitorovaciu stanicu farebnou bodkou na mape, pričom daná farba zodpovedá najhoršiemu hodnoteniu pre ktorúkoľvek z piatich znečisťujúcich látok.

Zopár tipov na vytvorenie fajčiarskej miestnosti.

1, Vytvoriť podtlak vzduchu vo fajčiarskej miestnosti

Tlak vzduchu vo fajčiarskej miestnosti by mal byť nižší ako v zostávajúcich častiach budovy. Je potrebné, aby znečistený vzduch zotrval v miestnosti. Tým sa maximalizuje účinnosť filtrácie vzduchu pomocou čističky vzduchu. Pre zníženie tlaku vzduchu je možné použiť nútený odťah pomocou ventilácie, alebo ventilátora mimo budovu.

2. Dvere, prívod vzduchu, netesnosti..

Čerstvý vzduch je možné privádzať do fajčiarskej miestnosti napr. mriežkou vo dverách. Toto je však neúčinné, pokiaľ nebude v miestnosti podtlak.Dvere by sa mali otvárať dovnútra, minimalizuje to prúd vzduchu. Ideálne je inštalovať automatické zatváranie dverí, zabráni sa tak ich úplnému ponechaniu v otvorenom stave. Pri miestnostiach z vyšším nedostatočne uzatvorený stropom, je potrebné prihliadnuť aj na túto skutočnosť. Prestupy, ktoré umožňujú cigaretovému dymu sa šíriť po ostatných častiach budovy je potrebné utesniť.

3, Nábytok, doplnky, príslušenstvo

Odporúčame pri fajčiarskej miestnosti minimalizovať prítomnosť textilných a čalúnených materiálov. Podlahy by mali byť hladké a jednoducho čistiace, napríklad dlažba, linoleum alebo laminát.
Aby sme obmedzili zápach, navrhujeme používať samo zatvárajúce popolníky. Týmto spôsobom efektívne zabraňujeme úniku zápachu. Taktiež to výrazne zjednodušuje čistenie a výmenu vzduchu v priestoroch. Takéto popolníky je možné umiestniť samostatne alebo integrovať do nábytku. Využitie čističiek vzduchu je ideálne v situáciách, kedy nie je možné odvádzať znečistený vzduch priamo von. Zároveň prináša úspory týkajúce sa tepelného hospodárstva.

Chyby pri kúpe kuchynskej ventilácie
Vetranie kuchýň

Kuchyňa je často považovaná za srdce reštaurácie, ale čo pohľad na vzduchotechniku? Môže byť pľúcami tejto kuchyne? Z hľadiska ventilácie predstavuje kuchyňa najnáročnejšiu časť každej prevádzky. Slúži ako zdroj tepla, nepríjemných zápachov a mastnoty. Pri správnom návrhu ventilácie sa dokážete vyhnúť najčastejším chybám, čo nielen predĺži životnosť kuchynských zariadení, ale zároveň výrazne zlepší pracovné prostredie pre Vašich zamestnancov. A v neposlednom rade, týmto krokom sa zvýši aj celková spokojnosť Vašich zákazníkov. Spoločnosť Component poskytuje v tejto oblasti komplexné riešenia, zaoberajúc sa návrhom, ako aj pravidelnými prehliadkami a údržbou.

1, Nepozerajte na odsávače pár ako na ´nerezové krabice´

Odsávače pár sú v mnohých prípadoch brané ako nerezové krabice, ako nutné zlo. Veď varím predsa na sporáku. Odsávač pár je však prvé zariadenie, ktoré prichádza do styku s kuchynskými výparmi. Správny návrh odsávača pár je prvým krokom k správnemu fungovaniu celej vzduchotechniky.

U nás najčastejšie používané odsávače pár sú vybavené tukovými filtrami, systém labyrint-ťahokov. Tieto filtre sú účinné len do istej miery znečistenia, majú vysokú tlakovú stratu už pri malom zanesení tukom. V praxi sa často stáva, že špinavé filtre obsluha vyberie, ´´lebo neodsáva´´.
Následne sa mastnota dostáva do potrubia, ventilátora....Hrozí riziko požiaru, nefunkčnosť celého odsávania.
Riešením je zmena pohľadu na odsávač pár. Typ tukového filtra, jeho funkčnosť pri znečistení, a údržba sú hlavné faktory na ktoré je potrebné sa zamerať.

2, Kuchynský ventilátor, nie je o cene

Tak ako v každom odvetví, aj pokiaľ ide o ventilátory, je výber naozaj široký. V mnohých prípadoch však cena zohráva kľúčovú úlohu. Je však úplne nevhodný ventilátor tou najlepšou investíciou? Pri navrhovaní ventilátora je najdôležitejšie v prvom rade zistiť, aké kuchynské spotrebiče plánujete mať vo svojej kuchyni. Výpočet požadovaného množstva vzduchu by sa mal zveriť odborníkovi. Čo si však môžete jednoducho overiť, je, aby ventilátor bol navrhnutý na vyššie teploty (viac ako 100°C) a aby sa dal aj ľahko čistiť. T.j. obežné koleso by malo byť umiestnené mimo samotného motora. Takýto ventilátor, umiestnený v izolovanej krabici, spĺňa náročné podmienky a dokáže zabezpečiť dlhú životnosť.

3, Mastnota v potrubí

Mastnota v kuchyni predstavuje častý a nepríjemný problém, ktorý môže viesť k vážnym komplikáciám. Ak sa potrubie zanáša mastnotou, riziko požiaru sa zvyšuje a účinnosť odsávania značne klesá.  Na trhu existuje množstvo chemických prostriedkov určených na čistenie kuchynských zariadení. Avšak pri bežných odsávačoch pár sa mastnota veľmi ľahko dostane  do potrubia a ventilátora... Existuje spôsob, ako tomu zabrániť? Je možné efektívne vyčistiť potrubie?
Zabrániť tomu je možné. Avšak vyčistenie potrubia je zložitá a finančne náročná úloha. V mnohých prípadoch sa táto služba ani nedá zrealizovať.
Prevencia usadzovania mastnoty v potrubí je možná inštalovaním pokročilých filtračných technológií priamo do potrubia. Tieto filtre by mali byť umiestnené čo najbližšie k miestam, kde sa mastnota produkuje, aby sa minimalizovali tlakové straty v potrubí.

Dobrá kvalita vzduchu a ochrana zamestnancov vďaka priemyselnému čisteniu vzduchu
Priemyslené čističky vzduchu

Bilfinger Noell GmbH, dielňa, založená v roku 1824, sa rozrástla, aby sa stala medzinárodnou high-tech spoločnosťou špecializujúcou sa na zakázkové strojárstvo.  Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na aplikácie v oblasti jadrovej, kryogénnej, magnetickej, vákuovej a supravodičovej technológie.
 
Efektívna filtrácia vzduchu je nevyhnutná
Výroba a montáž vysoko citlivých produktov a riešení spoločnosti, ako aj presné diely vyžadujú konzistentne vysokú úroveň čistoty. Okrem stacionárnych extrakčných systémov na efektívnu filtráciu Bilfinger hľadal riešenie, ktoré by zaručilo zákazníkom a zamestnancom maximálnu bezpečnosť procesu.

Závesné vzduchové jednotky na efektívnu filtráciu vzduchu
S rozsiahlymi odbornými znalosťami v oblasti čistenia vzduchu vo výrobných halách, spoločnosť Euromate splnila náročné požiadavky firmy Bilfinger Noell prostredníctvom prispôsobeného riešenia. Spoločnosť Euromate strategicky umiestnila svoje vzduchové systémy priamo na strop, čo zabezpečuje efektívnu cirkuláciu a filtráciu vzduchu. Tento systém navyše garantuje, že teplo počas procesu čistenia vzduchu nie je stratené, a tým sa efektívne znižujú náklady na vykurovanie.
Systémy čistenia vzduchu Euromate  disponujú elektrostatickými filtrami (elektrostatickým odlučovačom) (HFE), ktoré poskytujú mimoriadne účinnú filtráciu, najmä pri zváracích výparoch a jemných časticiach. Tieto filtre sú jednoducho čistiteľné, opakovane použiteľné, ekologické a hospodárne.
Taktiež, tieto modulárne vzduchové systémy  môžu byť voliteľne doplnené o aktívne uhlie.

Aerosóly s časticami vírusu COVID-19: verejný nepriateľ číslo 1!
Priemyslené čističky vzduchu

Nie sú viditeľné, avšak úzko súvisia s šírením vírusov, ako je COVID-19. V posledných rokoch množstvo štúdií a odborníkov dospelo k záveru, že ide o významný zdroj kontaminácie. Je načase prejsť od analýzy príčin a následkov k praktickým riešeniam, aby sme minimalizovali tento neviditeľný verejný nepriateľ.

Čo sú aerosóly?
Aerosól predstavuje koloidnú zmes rôznych tuhých, kvapalných a plynných častíc, ktorých veľkosť sa pohybuje od 0,12 do 200 mikrometrov. Príklady aerosólov sú naozaj rozmanité. Môžeme si predstaviť sadze z automobilových výfukov, oblaky a hmlu, dym, mikroskopické kvapôčky vody, ako aj hlien vyprodukovaný počas dýchania, rozprávania, potenia, kýchania a kašľania. Aerosóly sú známe ako účinné nosiče baktérií. Tento fakt bol preukázaný už v roku 1930 výskumníkom z Harvardskej univerzity Williamom Wellsom.

Čo hovoria štúdie a odborníci o aerosóloch s vírusom COVID-19?
Rôzne štúdie dnes skúmajú aerosóly a šírenie vírusu COVID-19. Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) uvádza, že existujú dostatočné dôkazy o prenose vírusu aerosólom, obzvlášť v situáciách, kedy sú viacerí ľudia zhromaždení v jednej miestnosti: „Z 318 analyzovaných ohnísk vírusu COVID-19 bol iba jeden zaznamenaný vonku“. Profesor Philo Bluyssen, odborník na vnútorné prostredie z TU Delft, potvrdzuje: „Koncentrácia vírusu sa zvyšuje a nakoniec sa dostáva do pľúc.“ Bert Blocken, profesor stavebnej fyziky na univerzite v Eindhovene a Leuven, súhlasí a zdôrazňuje dôležitosť kvalitnej filtrácie vzduchu: „Je to spojené s akumuláciou aerosólov v uzavretých priestoroch. V určitom okamihu dosiahneme kritickú koncentráciu, pri ktorej môže nastať významné riziko kontaminácie. “

V otvorenom liste adresovanom Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) z 5. júla 2020, podpísanom 239 vedcami a odborníkmi z 32 krajín, sa uvádza, že prenos vírusu aerosólmi je jednoznačne dokázaný spôsob a mal by byť brány do úvahy pri vytváraní vládnych politík. Profesor Donald Milton z Marylandskej univerzity, ktorý bol jedným z autorov listu, uvádza, že priemerný človek denne prijme okolo 10 000 litrov vzduchu. „Na to, aby ste sa infikovali, potrebujete len jednu infekčnú dávku vírusu COVID-19 v 10 000 litroch vzduchu.“
V odpovedi na tieto zistenia uznali úradníci WHO, že vírus sa môže prenášať aj aerosolovou formou. Holandská zdravotnícka organizácia RIVM uskutočnila modelovú štúdiu o aerosóloch a 7. júla 2020 oficiálne priznala, že „expozícia vírusu aerosólmi je možná“. Erwin Duizer, virológ z RIVM a jeden z autorov tejto štúdie, pre noviny NRC vyhlásil, že výsledky štúdie sú v súlade s pozorovaniami z praxe.

Ako môžete minimalizovať aerosóly?
Aerosóly sa dajú účinne redukovať prostredníctvom čistenia vzduchu pomocou technológie od Euromate. Tento prínos potvrdili nezávislé výskumné inštitúcie ako TNO (Holandsko) a VTT (Fínsko). VisionAir Blue Line MicrobeFree Global je vysoko efektívny a spoľahlivý čistič vzduchu, ktorý obsahuje kvalitný HEPA filter. V kombinácii so strieborným iónovým filtrom a UV-C lampami SterilAir sa podstatne redukujú všetky druhy vzdušných baktérií. Súčasné normy kvality vnútorného vzduchu sú v boji proti vírusu COVID-19 nedostatočné a neúčinné. Čistenie vzduchu sa stalo nesmierne dôležitým!

Budúcnosť IAQ - kvality vnútorného vzduchu spočíva v bipolárnej ionizácii
Priemyslené čističky vzduchu

Každý deň sa v správach objavujú nové potenciálne prístupy na boj proti COVID-19. Mnohí z našich zákazníkov sa zaujímajú o súvislosť medzi touto celosvetovou pandémiou a ionizáciou - technológiou, ktorú v Global Plasma Solutions používame už vyše desať rokov. Hoci by sme nikdy neprehlásili, že ionizácia je zázračným riešením na COVID-19, rozhodne dokáže znížiť expozíciu nebezpečným látkam vo vnútorných priestoroch. Obzvlášť v tejto dobe si čoraz viac ľudí začína uvedomovať technológiu nazývanú NPBI ™. Ide o riešenie bipolárnej ionizácie pomocou ihly, ktoré správcovia zariadení preferujú pri vytváraní zdravších prostredí.

Predstavte si situáciu, keď človek infikovaný COVID-19 vstúpi do miestnosti vo vašej kancelárii. Pri najmenšom pohybe, ako je kašeľ alebo kýchanie, sa do vzduchu dostanú nebezpečné patogény. Od tejto chvíle je vírus vystavený každému, kto sa ocitne v tejto miestnosti. Tieto situácie sa denne opakujú nespočetnekrát, a doteraz neexistovali prakticky žiadne efektívne riešenia na ich odstránenie. A práve tu prichádza do hry NPBI ™.

NPBI ™ sa zameriava na produkciu miliónov kladne a záporne nabitých iónov. Tieto ióny sa pohybujú vzduchom prostredníctvom systému HVAC, neustále vyhľadávajú a spájajú sa so škodlivými časticami. V tomto procese dochádza k dvom zásadným mechanizmom:

Častice získavajú náboj a sú priťahované k sebe, pričom sa zväčšujú a uľahčujú ich následnú extrakciu prostredníctvom filtračných a ventilačných systémov budovy.

Kontakt s iónmi narúša povrchové proteíny patogénov alebo genetický kód vírusov, čím ich robí neefektívnymi a neaktívnymi. Mnoho manažérov HVAC sa prioritne sústreďuje na zvýšenú filtráciu a vetranie. Pre majiteľov budov, ktorí majú záujem o zabezpečenie čistého a bezpečného pracovného prostredia, je zásadné inštalovať technológiu, ktorá sa opiera o NPBI ™ a znižuje množstvo častíc vo vzduchu, aby sa obmedzilo šírenie chorôb. Na podporu týchto zistení Harvardská univerzita nedávno vykonala národnú štúdiu, ktorá preukázala jasnú „štatistickú súvislosť naznačujúcu „výrazné prekrytie“ medzi úmrtiami na COVID-19 a inými ochoreniami spojenými s dlhodobým vystavením jemným časticiam."

Aj keď môžeme žiť ešte niekoľko týždňov alebo mesiacov vo svete, kde pravidelne navštevujeme komerčné budovy, vysoký štandard kvality vnútorného ovzdušia sa už nepovažuje za „pekné mať“. Bude tu silnejší tlak na všetkých správcov budov zabezpečiť bezpečné prostredie bez prítomnosti patogénov. Technológia ionizácie existuje už dlhé desaťročia, avšak jej význam a uplatnenie v zariadeniach neboli nikdy tak kľúčové ako dnes.

O autorovi  Charlie Waddell - zakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti Global Plasma Solutions