Ako zlepšiť vnútornú kvalitu vzduchu IAQ v roku 2021

Rok 2020 sa skončil a my sa lúčime s jedným z najnáročnejších rokov v nedávnej histórii tejto planéty. Je prirodzené si preto želať, aby tento rok priniesol návrat do starých koľají na aké sme boli donedávna navyknutý. 
Zjavná časť dobrých správ zahŕňa verejné uvedenie nových vakcín, ktoré sa ukázali ako účinné proti COVID-19. S pribúdajúcim novým rokom bude novú vakcínu dostávať čoraz viac ľudí a môžeme očakávať, že sa tlak na verejné zdravie spojený so súčasnou globálnou pandémiou podstatne zmierni.


Napriek tomu, aj keď očakávame, že nová vakcína konečne dostane pod kontrolu počet nových prípadov, môžeme niekedy zabudnúť na skúsenosti, ktoré sme zdieľali v roku 2020? Môžeme ľahko zabudnúť na to, čo sme pochopili o tom, ako sa vírusy šírené vzduchom šíria medzi ľudmi?
Stále tu však bude obava, že budúcnosť  pravdepodobne prinesie nové vírusové hrozby, ktoré nás môžu napadnúť. Ako nám odborníci na zdravie povedali pred súčasnou globálnou pandémiou, nikdy nešlo o prípad „keby“; vždy to bolo iba „kedy“. Musíme mať na pamäti, že kedykoľvek a kdekoľvek sa zhromaždíme, záleží na kvalite vnútorného ovzdušia (IAQ).


Lepšie dýchanie vďaka technológiám

Spoločnosť Component s.r.o. sa venuje úprave vzduchu už od svojho vzniku. Okrem UV-C technologie vhodnej na úpravu vzduchu prinášame na Slovenský trh zariadenia od spoločnosti Global Plasma Solutions GPS. Ide o technológiu ihlovej bipolárnej ionizácie. Needlepoint Bipolar Ionization NPBI.
Na rozdiel od unipolárnej ionizácie a predchádzajúcich bipolárnych ionizačných technológií (koronový výboj) poskytuje technológia NPBI všetky dezinfekčné výhody bez toho, aby generovala škodlivý ozón.
NPBI používa elektronický náboj na vytvorenie plazmatického poľa pozitívnych aj negatívnych iónov, ktoré sa šíria prúdom vzduchu, viažu sa na patogény, častice a molekuly plynu, rozkladá ich a robí ich neúčinnými. Nezávislé testovanie z júna 2020 ukázalo, že NPBI deaktivoval 99,4% SARS COVID-2 (vírus, ktorý spôsobuje COVID-19) za 30 minút. Čo je dôležité, technológia NPBI bezpečne deaktivuje patogény vo vzduchu a na povrchoch v reálnom čase, zatiaľ čo priestory sú obsadené.

Pre správcov a majiteľov VZT zariadení poskytujú aplikácie GPS do jestvujúcich technológií skutočnú výhodu a zároveň definujú očakávania v oblasti verejnej bezpečnosti. Títo používatelia technológií chápu, že pre ich zamestnancov a zákazníkov je potrebné integrovať systémy, ktoré preukázateľne zlepšujú kvalitu vnútorného vzduchu.
Kvalita vnútorného ovzdušia je dôležitým záujmom manažérov zariadení vo všetkých ročných obdobiach, nielen počas globálnej pandémie. Každý rok sú školské a pracovné absencie na celom svete spôsobené nákazlivými chorobami, ako je chrípka, prechladnutie, infekcie a mnoho ďalších.


Investícia do zlepšenia vnútorného ovzdušia budovy je nielen to naše takzvané ´´nutné zlo´´. Je to investícia do vašej budúcnosti, investícia do zdravia. A to sa kúpiť nedá. 

Zverejnené:10.1.2021