Ako vlastne funguje elektrostatický filter?
Filtrácia prostredníctvom aktívneho elektrostatického systému je založená na dvojfázovej metodológii, ktorá umožňuje efektívne zrážanie pevných alebo kvapalných častíc nachádzajúcich sa v prúde vzduchu pomocou elektrického poľa.
V prvej fáze je vzduch prechádzajúci elektrostatickým filtrom systému FE vystavený účinku elektrického poľa s pozitívnou ionizáciou. Toto pole je generované vodičom s vysokým elektrickým napätím umiestneným medzi dvoma uzemnenými doskami: toto pole vedie k uvoľneniu pozitívnych iónov, čím sa vytvára jav známy ako "korónový výboj". Elektrické náboje, ktoré sa presúvajú medzi elektródou a uzemnenými plochami, interagujú s časticami vzduchu v prúde vzduchu a prenášajú im časť svojho kladného elektrického náboja.
V druhej fáze prechádza predtým nabitý vzduch elektrickým poľom na zachytávanie: je tvorený kladne nabitými doskami, ktoré sú umiestnené striedavo s doskami pripojenými k uzemneniu.
Tento špecifický dizajn elektrostatického filtra systému FE spolu s pôsobením elektrostatických síl zabezpečuje, že pevné častice vo vzduchu sú priťahované k zachytávacím doskám, pretože sú negatívne nabité, a sú taktiež odpudzované kladne nabitými doskami.
V závislosti od úrovne koncentrácie znečisťujúcich látok je nevyhnutné filter pravidelne čistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom, ktorý je navrhnutý tak, aby zabezpečil optimálny výkon a dlhšiu životnosť produktu.
Efektivita elektrostatického filtra je mimoriadne vysoká a často sa porovnáva s absolútnym filtrom /HEPA a pod/, keďže sa prevažne používa na zachytávanie jemných častíc s veľkosťou menšou ako 1 mikrón. Medzi typické znečisťujúce látky patrí cigaretový dym s veľkosťou od 0,5 do 0,3 mikrónu, olejové výpary s priemernou veľkosťou od 1 do 0,2 m, ako aj PM10, PM2,5, PM1.